BLOGas.lt
Sukurk savo BLOGą Kitas atsitiktinis BLOGas
Istorija : konspektai,  patarimai

Romos imperija

Parašė istorikas, 2009-12-20, senovės istorija

GAJUS JULIUS CEZARIS ,100-44 m.pr.Kr. Galų karų metu užkariavo tas žemes, kur dabar yra Prancūzija, Belgija, D.Britanija; sukūrė triumviratą ( valdymas trise :Cezaris, Pompėjas ir Krasas); vėliau vienvaldis Romos valdovas-diktatorius ir liaudies tribūnas iki gyvos galvos; pasiliko sau ir imperatoriaus titulą.Įvykdė ir reformų : dovanojo skolas, įvedė mokesčių rinkėjų kontrolę, davė proletarams ( nuskurdusiems piliečiams) žemės, įvedė Julijaus kalendorių.Per Senato posėdį nužudytas.

 

Oktavianas Augustas , 63 m. pr.Kr.-14 m. po Kr.Jis vadinamas Romos respublikos”duobkasiu”, nes sukūrė naują politinę sistemą - principatą , kai aukščiausia valdžia priklausė princepsui , t.y. “pirmajam tarp pirmųjų”.Jis nukariavo paskutinę helenistinę valstybę -Egiptą ( Kleopatra ).Sumaniai reorganizavo respubliką, paliko jos bendruosius bruožus, nors iš tikrųjų kūrė monarchiją.Už atgautą taiką Senatas jam suteikė Augusto , t.y.”išaukštintojo” titulą, kuris iki tol priklausė tik dievams.Tai jo nupelnas, kad 200 metų romėnų pasaulis gyveno taikoje.

ROMOS IMPERIJA, VALDANT IMPERATORIUI TRAJANUI , 117 m. ( IIa. .); ankstyvoji , PRINCIPATAS. Šiuo laikotarpiu suklestėjo kultūrinis ir ekonominis valstybės gyvenimas.

 

 

DIDYSIS TAUTŲ KRAUSTYMASIS

Visus, gyvenančius už Romos imperijos ribų, romėnai vadino barbarais. II a. pab. imperijoje kilo politinė krizė ( kariai iškelia ir nuverčia imperatorius) , suaktyvėjo barbarų genčių (  gotai, vandalai ir kt.) puolimai .IV a. įsiveržia hunai. 452 m. jų vadas Atila patraukia į Romą , vėliau, gavęs išpirką, pasuka atgal.Vietinės gentys traukiasi, išsigandusios Atilos žiaurumo. V a. prasideda tautų judėjimas ,vadinamas “didžiuoju  tautų kraustymusi”, ir buvo viena iš imperijos žlugimo priežasčių.

 

ROMOS IMPERIJOS PADALIJIMAS.VAKARŲ ROMOS IMPERIJOS ŽLUGIMAS.EUROPA.476 m.

395 m.(IV a.), valdant Teodosijui I, Romos imperija buvo padalinta į 2 dalis : Rytų Romos imperiją (Bizantiją), kuri egzistavo iki 1453 m.( XV a.) ; ir Vakarų Romos imperiją , kuri žlugo 476 m. (V a.) .Barbarų kunigaikštis Odoakras nuvertė paskutinį Romos imperatorių Romulą Augustulą . Žlugus Vakarų Romos imperijai, prasidėjo šiuolaikinės Europos istorija.

 

KONSTANTINAS DIDYSIS , 285-337 m .Perkėlė sostinę į Konstantinopolį (Bizantijas); pakrikusioje valstybėje pasinaudojo krikščionybe, kaip vienijančia jėga :išleido Milano ediktą , suteikiantį laisvę išpažinti pasirinktą religiją ir draudžiantį persekioti krikščionis; sušaukė Nikėjos susirinkimą, kuriame buvo priimtos pagrindinės krikščionybės dogmos.

Patiko (15)

Rodyk draugams

:, , , ,

komentarai (14) | “Romos imperija”

 1.   Rose rašo:

  Ak būčiau anksčiau jį mačius, būtų buvę lengviau rašyti istorijos kontrolinį darbą iš Romos ;D

 2.   istorikas rašo:

  ačiū , kad apsilankei:)tuoj bus viduramžių konspektas, nepražiopsok :)

 3.   Rose rašo:

  Nepražiopsosiu, nes kaip tik man to reikia (happy)

 4.   Rogeris rašo:

  Prie Cezario reformų derėtų įrašyti dar ir šiandien aktualią (senas stilius/naujas stilius) KALENDORIAUS reformą :)
  Prie Oktaviano derėtų įrašyti dar ir II triumviratą (kartu su Marku Antonijum, Emiliju Lepidu) :)
  “Didysis tautų kraustymasis” vis tik siejamas su hunų pajudėjimu ir datuojamas nuo maždaug 350 metų :)

 5.   istorikas rašo:

  ačiū, bet neturiu tikslo surašyti visko, nes ir taip daug informacijos, šie du vyrai daug nuveikė Romos, ir ne tik, istorijoje; romėnų palikimas didžiulis; o dėl didžiojo tautų kraustymosi-istorijos vadovėliuose , egzaminų užduotyse akcentuojamas V a.( įtaka Vakarų Romos imperijos žlugimui).

 6.   Rogeris rašo:

  Dėl Oktaviano - gal ir taip, bet dėl Cezario nesutikčiau… Kam tada reikia tokių smulkmenų (”dovanojo skolas, įvedė mokesčių rinkėjų kontrolę, davė proletarams ( nuskurdusiems piliečiams) žemės”), kurios buvo ir nunyko, ir tikrai net didžiausias abiturientų priešas neįdės to į egzaminų užduotis… O nekreipt dėmesio į tokią reformą, kuri ilgiems amžiams liko gyvuoti didesnėje pasaulio dalyje? :(
  Dėl “Didžiojo tautų kraustymosi” - jei jau vartojam sąvoką, o ne tiesiog barbarų puolimai, genčių ir tautų migracijos, tai tada reikėtų kalbėti tiksliai. Nes dabar atrodo, kad tas “Didysis tautų kraustymasis” prasidėjo II amžiuje…

 7.   istorikas rašo:

  ech, ir ne tokių klausimų yra buvę egzaminų užduotyse :( nors dėl kalendoriaus Jūs teisus, prirašysiu, ačiū už patarimus.Kitos barbarų gentys puola Romą anksčiau , o hunai , taip, pradeda veržtis IV a., , bet žymiausias jų valdovas, Atila, į Romą patraukia 452m., t.y. V a.Jam traukiantis,nes popiežius davė išpirką ir įkalbėjo pasukti atgal, vietinės gentys irgi traukiasi ,nes bijojo Atilos žiaurumo, ir prasideda tautų judėjimas, istorijoje vadinamas didžiuoju tautų kraustymusi.Todėl ir akcentuojamas V a.

 8.   ieva rašo:

  ačiū Jums!

 9.   istorikas rašo:

  ačiū tau, kad užsukai :)sėkmės moksluose :)

 10.   LULITA rašo:

  oj apie Romą mokiausi pernai…oj kaip mokiausi. Šiaip visai patiko, ir kultūra visa ir menai.

 11.   Simona rašo:

  Kokį gerą puslapiuką sukūrei, šaunuolis! =))

 12.   istorikas rašo:

  labas, Simona:) ačiū:)

 13.   neringa rašo:

  Sveika, koki saunu puslapiuka sukurusi esi, aciu tau. Egzaminas uz 4savaiciu o tik puse knygos susikonspektavusi esu, o kur dar visokie zemelapiai ir karikaturos. O cia viskas trumpai ir aisku, aciu labai. Kaip suzinosiu rezultatus, parasysiu, kad tyksliau ivertinciau jusu pagalba abiturientams. ACIU
  P.S. gal zinai is kur gauti daugiau ivairesniu karikaturu?

 14.   istorikas rašo:

  labas, Neringa:)ačiū, kad užsukai :) pagrindinės karikatūros yra…vadovėliuose , ne tik 11-12, bet ne pro šalį praversti visus nuo 7 kl.

Rašyk komentarą

You must be logged in to post a comment.

Paieška

Įrašykite ko ieškote:

Vistiek neradote? Susisiekite nurodytais kontaktais arba palikite komentarą